ВИДЕО ПОРАКА ДО НАТО: Вака грмеше и татнеше во Калинград на руско-полската граница!

 Breaking News

ВИДЕО ПОРАКА ДО НАТО: Вака грмеше и татнеше во Калинград на руско-полската граница!

February 08
21:47 2017

Пред повеќе од две години, Претседателот на Русија Владимир Путин и наложил на руската армија да спроведе вонредни воени вежби на крајниот запад на земјата во близина на Калинград, соопшти Министерството за Одбрана на Руската Федерација. Вежбите се одржале во периодот од 5 до 10 декември

На вежбите учествувале повеќе од 9.000 војници, 55 руски воени бродови и останата воена техника. Вежбата е спроведена со цел да се провери борбената готовност на Калинградските енклави, град кој граничи со членките на НАТО Полска и Литванија, пренесува Ројтерс.

“Во вежбите учествуваа ракетни трупи, артилерија, механизирана пешадија, воздухопловни сили, морнарица, извиднички единици, единици за комуникација и логистика, како и воени транспортни авиони, хеликоптери, камиони и бродови од Балтичката флота”” изјавил Генералот на Генералштабот на руската армија.

Русија одржа поголем број на вондредни воени вежби откако односите помеѓу Русија и нејзините западни партнери се влоши, а официјална Москва повеќепати го критикуваше НАТО за натрупување на војска долж руската граница.

Related Articles