Tpeвога над Шведска територија, руски бopбен авион од типот АН-30 влегол во нивниот воздушен простор, а тие веднаш го фотографирале

 Breaking News

Tpeвога над Шведска територија, руски бopбен авион од типот АН-30 влегол во нивниот воздушен простор, а тие веднаш го фотографирале

Tpeвога над Шведска територија, руски бopбен авион од типот АН-30 влегол во нивниот воздушен простор, а тие веднаш го фотографирале
April 30
23:32 2022

Како што јавуваат шведските власти, руски воен авион накратко го нарушил шведскиот воздушен простор, соопшти шведската војска.

Авионот АН-30 претходната вечер прво бил источно од данскиот балтички остров Борнхолм, а потоа долетал на шведска територија.

Тој накратко го нарушил шведскиот воздушен простор јужно од провинцијата Блекинге во југоисточна Шведска, а потоа ја напуштил областа.

Шведски борбени авиони го следеа инцидентот и го фотографираа рускиот авион.

Четири руски борбени авиони накратко го нарушија шведскиот воздушен простор и на почетокот на март.

Шведска и соседна Финска интензивно разговараат за можноста за влез во НАТО откако кон крајот на февруари започна руската инвазија на Украина, поради што Русија неколкупати ги предупреди. ИзворСлободенпечат.

Related Articles