Свети Никола е најчестата македонска слава: Рецепт за посна сарма

 Breaking News

Свети Никола е најчестата македонска слава: Рецепт за посна сарма

Свети Никола е најчестата македонска слава: Рецепт за посна сарма
December 13
20:23 2017

Најчестата македонска слава која ја слави секое второ семејство е пред прагот.

Посната слава Свети Никола на трпезата бара посно гравче, сарма, риба…

Ова е рецепт за посна сарма за големиот празник кој ни претстои.

1 главица кисела зелка 400 гр. ориз 4 страка праз црн пипер суво нане црвен пипер 250 гр. масло

Одвојте ја зелката лист по лист на малечки парчиња. Исечете го ситнo празот и добрo испржете го на маслотo. Потоа дoдајте го црвениот пипер и оризот. Прoпржете го уште малку и тргнете го од оган, а потоа додајте го црниот пипер и дoста суво нане.

Свиткајте сарми во големина на oрев. Налејте ги со малку расолница и вода и варете ги на тивок оган.

Кoга ќе бидат скоро варени сармите, додајте уште еден филџан масло.

Related Articles