Силен земјотрес го стресе Балканот, епицентар на граница меѓу Хрватска и Босна и Херцеговина

 Breaking News

Силен земјотрес го стресе Балканот, епицентар на граница меѓу Хрватска и Босна и Херцеговина

Силен земјотрес го стресе Балканот, епицентар на граница меѓу Хрватска и Босна и Херцеговина
February 03
16:24 2018

Силен земјотрес пред неколку минути го стресе Балканскиот полуостров.

Според сајтот на Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот е со јачина од 4,7 степени по Рихтер, на границата меѓу хрватска и Босна и Херцеговина.

Епицентарот на земјотресот е на 36 километри од Сплит, на длабочина од 2 километри.

Во текот на вчерашниот ден два земјотреси ја стресоа и Македонија, едниот рано утрото со јачина од 2,6 степени, додека вториот во 15 часот со јачина од 2.5 степени.

Дали вечерв ќе има нова серија на земјотреси, жителите се исплашени.

Related Articles