Шпанија пред граѓанска војна – илјадници луѓе на улиците на Барселона (ВИДЕО)

 Breaking News

Шпанија пред граѓанска војна – илјадници луѓе на улиците на Барселона (ВИДЕО)

Шпанија пред граѓанска војна – илјадници луѓе на улиците на Барселона (ВИДЕО)
October 21
21:28 2017

Повеќе од 450.000 луѓе учествуваат на демонстрациите вечерва во Барселона. Тие инсистираат на ослободување на уапсените лидери на Националното каталонски собрание и на „Òmnium Cultural.“.

Ова беше соопштено од страна на градската полиција. Во акциите за поддршка на приведените, кои се под истрага за можно поттикнување бунт, го прифатија учеството и лидерот на Каталонија Карлес Пучдемон, неговиот заменик Орион Жункерас и други членови на регионалната влада. Илјадници Каталонци во Барселона денес извикуваат: „Слобода!“ Поранешниот лидер на автономијата Артур Мас, кој исто така се приклучија на протестите и се изрази против одлуката на Владата на Шпанија да ја ограничи самоуправата на Каталонија. Како што објави Ла Vanguardia, поранешниот лидер на регионот таквата мерка ја нарече „нелегална и неморална“.

 

На 20 и 21 септември граѓанската гарда на Шпанија изврши во Каталонија претреси во канцелариите на голем број компании и приватни домови во врска со истрагата за организирање на референдум за независност. Повеќе од десет лица беа уапсени. Потоа, имаше и масовни протести во Барселона. Денешните масовни демонстрации во Барселона се одржаа само неколку часа по изјавата на премиерот Маријано Рахој, во која тој вели дека ќе користи 155-от член од уставот, кој овозможува да биде ограничена самоуправата на Каталонија. Мадрид има намера да ги ослободи членовите на каталонската влада од функцијата. Покрај тоа, шпанската влада инсистира на тоа дека изборите ќе се одржат во Каталонија не подоцна од шест месеци.

Related Articles