Регулаторна одлучи: Од полноќ големо поскапување на горивата во Македонија

 Breaking News

Регулаторна одлучи: Од полноќ големо поскапување на горивата во Македонија

Регулаторна одлучи: Од полноќ големо поскапување на горивата во Македонија
November 13
11:52 2017

Бензините поскапуваат за 2,5 односно за 3 денари по литар, а дизелот од полноќ ќе биде поскап за 2 денари за еден литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. 

Според последната одлука, ЕУРОСУПЕР БС95 поскапува за 2,5 денари за литар и ќе се точи по 66,5 денари.
ЕУРОСУПЕР БС 98 поскапува за 3 денари за еден литар и ќе се точи за 68,5 денари. Дизелот станува поскап за 2 денари и еден литар од полноќ ќе се точи за 54 денари.
Поскапува и маслото за домаќинство и неговата нова цена ќе биде 42,5 денари за литар.
Одлуката се правда со поскапувањето на суровата нафта на светските берзи.

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment