Пратениците одобрија притвор за шестмина свои колеги

 Breaking News

Пратениците одобрија притвор за шестмина свои колеги

Пратениците одобрија притвор за шестмина свои колеги
December 01
13:14 2017

Собранието го одобри барањето на судот за одземање на имунитетот на 6 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. На седницата на која не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, 67 пратеници во Собранието решија шестмина нивни колеги да може да одат во притвор.
Пратениците, Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Жаклина Пешевска, Јохан Тарчуловски, Љупчо Димовски и Сашо Василевски.
Сега на потег е судот кој треба да донесе решение ,  кое ако биде за определување на привтор, пратениците ќе бидат префрлени во Истражниот затвор во Шутка.
Обвинителството ги сомничи за тероризам за настаните од 27 април.

Related Articles