Pacте бројката на предадени украински броци од А3овстал, досега се предале 1730 лица, а има уште во бункерот, вели Москва

 Breaking News

Pacте бројката на предадени украински броци од А3овстал, досега се предале 1730 лица, а има уште во бункерот, вели Москва

Pacте бројката на предадени украински броци од А3овстал, досега се предале 1730 лица, а има уште во бункерот, вели Москва
May 19
20:36 2022

Како што пишува Независен, според руските информации, 1.730 борци од опколената челичарница „Азовстал“ се предале во украинскиот пристанишен град од почетокот на неделата.

Според Министерството за одбрана во Москва, само во изминатите 24 часа биле заробени повеќе од 770 Украинци.

Засега нема потврда од украинска страна.

Според руски извори, украински војници сѐ уште се во комплексот.

Но не е јасно за колку војници станува збор.

Украинската влада веќе објави во средата дека нема да дава никакви бројки додека не бидат евакуирани сите војници.

Комплексот „Азовстал“ е последниот бастион на украинските борци во симболично и стратешки важниот пристанишен град во југоисточниот дел на земјата.

Министерството за одбрана во Киев претходно потврди дека 250 борци ја напуштиле челичарницата во вторникот и им се предале на руските војници.

Борците, меѓу кои и 53 тешко повр едени војници, беа пренесени во областите под руска контрола.

Претседателот Володимир Зеленски се надева на размена на затвореници за ослободување на борците од руските раце.

Во Русија, пак, се повикуваат да се обвинат украинските борци дека се „на исти“ и „те ристи“.

Во меѓувреме, рускиот претседател Владимир Путин вети дека ќе се однесува хум ано кон војниците откако ќе се предадат. ИзворНезависен.мк.

Related Articles