ОТКРИЕНА ПЛАНЕТА СЛИЧНА НА ЗЕМЈАТА: Ќе се шокирате кога ќе дознаете колку трае една година на неа

 Breaking News

ОТКРИЕНА ПЛАНЕТА СЛИЧНА НА ЗЕМЈАТА: Ќе се шокирате кога ќе дознаете колку трае една година на неа

ОТКРИЕНА ПЛАНЕТА СЛИЧНА НА ЗЕМЈАТА: Ќе се шокирате кога ќе дознаете колку трае една година на неа
November 16
09:15 2017

Тим на астрономи  од Универзитетот во Гренобл откриле нова планета наречена Рос 128б, која по големина е слична на Земјата.

Планетата која до сега е втора најблиска до Сончевиот систем, оддалечена е 11 светлосни години.

На неа годината трае нешто помалку од 10 дена, а температурата на неа е слична како на Земјата.

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment