НАСА го има леталото Јунона кое направи нови спектакуларни фотографии на Јупитер(Фото)

 Breaking News

НАСА го има леталото Јунона кое направи нови спектакуларни фотографии на Јупитер(Фото)

НАСА го има леталото Јунона кое направи нови спектакуларни фотографии на Јупитер(Фото)
January 10
08:53 2018

НАСА објави фотографии кое ги направи ова летало кое е вредно милијарда долари, а кое на 16-ти декември го заврши 10-то заобиколување на Јупитер, планетата со најголема маса во Сончевиот систем.

Јунона во вселената беше лансирано во 2011-та година, а научниците веруваат дека истржувањата на Јупитер би можеле да се извршуваат уште неколку години.

Движејќи се со брзина од 200 км/ч Јунона во просек на секои 53 денови ја фотографирала планетата. За да пристигнат тие фотографии на Земјата биле потребни неколку денови, а понекогаш се чекало и со недели. Најновата серија фотографии е исполнета со облаци и невремиња.

Пристигнатите фотографии ги објавија научниците на НАСА на официјалната веб страна.

„Јупитер е убав и посебен, но ако му се приближите премногу, тогаш Јупитер ќе биде вашиот крај.“, напиша Шон Доран.

Related Articles