Маж снимен од камерите како ја крши иконата на „Св.Стефан“ во црква во Аеродром

 Breaking News

Маж снимен од камерите како ја крши иконата на „Св.Стефан“ во црква во Аеродром

Маж снимен од камерите како ја крши иконата на „Св.Стефан“ во црква во Аеродром
October 08
21:26 2017

Машко лице во петокот во два наврати влегло во црквата Свети Стефан во скопски Аеродром и ја искршил централната икона удирајќи ја со лакт. Првиот инцидент се случил во 14 часот и 15 минути на 6 октомври 2017 година, а вториот четири часа подоцна во 18 часот на истиот ден.

Од видео снимката на безбедносните камери, до која дојде „Религија.мк“ се гледа како лицето влегува во црквата удира со лактот во централната икона, ја напушта црквата и демонстрира агресивност и потоа заминува.

Повторно се враќа во дворот на црквата околу 18 часот и 30 минути, но овој пат прво заминува позади црквата од каде препшанео бега женско лице.

Според изворите на „Религија.мк“ станува збор за лице кое е задолжено за одржување на црквата, кое во страв бега од дворот на црквата. Потоа на истиот начин вандалот влегува во црквата и повторно со лакт удира по иконата. Откако случајот бил пријавен во полиција, припадници на МВР го откриле идентитетот и лицето било приведено.

Според нашите информации, станува збор за лице со нарушено психофизичко здравје. Инаку, овој не е единствен инцидент кој се случил во оваа црква.

Извесен пред овој настан, најверојатно истото лице секојдневно доаѓано во црквата ги гасело сите свеќи и плукало сите икони.

 

 

Related Articles