ФОТО: Македонските спасувачки екипи пристигнаа во Драч, вака изгледа таму вечерва

 Breaking News

ФОТО: Македонските спасувачки екипи пристигнаа во Драч, вака изгледа таму вечерва

ФОТО: Македонските спасувачки екипи пристигнаа во Драч, вака изгледа таму вечерва
November 26
22:41 2019

Македонските спасувачки екипи пристигнаа во Драч и се ставени на располагање на надлежните служби во Албанија.

Таму се веќе и нивните колеги од Италија. Заеднички ќе се обидат да помогнат на своите колеги, објави на Фејсбук скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Шилегов на својот фејсбук профил ги објави првите слики направени од нашите пожарникари, фото:

Земјотрес со интензитет од 6.4 степени според Рихтеровата скала, предмалку ја стресе Албанија, а беше почуствувано и во делови од Македонија, меѓу кои и Скопје. Тресеше цели 15 секунди, а граѓаните според коментарите по социјалните мрежи, испаничени се разбудиле од потресот. Потресот се случи во 3 часот и 55 минути. Првичните информации се дека земјотресот се случил во Драч Албанија, со магнитуда од 6.4 степени според Рихтер.

Шилегов на својот профил објави и статус за земјотресот во Драч, Албанија – фото принтскрин:

Related Articles