Со јаболков оцет во борбата со акните и масната кожа

 Breaking News

Со јаболков оцет во борбата со акните и масната кожа

Со јаболков оцет во борбата со акните и масната кожа
February 09
18:23 2018

Јаболков оцет е одличен прилог не само кон салатата, но и кон домашните разубавувачки процедури. Со него може да ја миете косата по бања, за повеќе чистота и сјај, како и да ги чистите ноктите, пред да нанесете лак.

Освен тоа, сепак, јаболковиот оцет може да ви помогне да се справите со акните и мрсната кожа. Не се бара ништо повеќе од една лажица мед (најдобро домашен), половина лажица јаболков оцет и неколку капки чисто масло, бадемово, на пример. Ако не успевате да добиете соодветна конзистентност на смесата, коригирајте ја малку количината на состојките.

Готовата маска се нанесува на чисто лице и оставете да делува 20-30 минути. Потоа измијте со млака вода.

По потреба, може да нанесете и соодветен крем. Применувајте ја еднаш неделно оваа маска, за да бидете сигурни дека ќе се постигне полесно саканиот ефект.

Related Articles