Ирма ја погоди Куба со неверојатна сила – водата носи луѓе и расте бројот на жртвите

 Breaking News

Ирма ја погоди Куба со неверојатна сила – водата носи луѓе и расте бројот на жртвите

Ирма ја погоди Куба со неверојатна сила – водата носи луѓе и расте бројот на жртвите
September 09
20:10 2017

Ураганот Ирма повторно се зајакна до бура од петти степен и го погоди крајбрежјето на Куба, а беше проследен со ветрови со максимална брзина од 260 километри на час, соопшти Националниот центар за урагани на САД.

Ирма е на околу 485 километри од Мајами и се движи на запад со околу 20 километри на час. Се очекува ураганот утре изутрина да стигне до Флорида.

Властите во Флорида повикаа 5,6 милиони лица, над една четвртина од населението да се евакуираат пред налетот на Ирма.

Флорида е трета американска сојузна држава според бројот на населението, со околу 21 милион жители.

Гувернерот на Флорида Рик Скот веќе неколку дена ги повикува жителите на државата, особено оние кои живеат во крајбрежните региони да се евакуираат.

– Тоа е бура, која може да ве убие, затоа тргнете и се од патот, изјави портпаролот на Националниот центар за урагани на САД.

Две нуклеарни централи во Флорида ќе бидат затворени поради Ирма. Компанијата оператор „Флорида пауер енд лајт“ соопшти дека ќе ги затвори централите „Тарки поинт“ и „Сент Луси“ пред ураганот да стигне на копното.

Related Articles