Hoва paдocна вecт за пензионерите: Покачувањето на пензиите ќе биде какво што не било досега, најави Битиќи

 Breaking News

Hoва paдocна вecт за пензионерите: Покачувањето на пензиите ќе биде какво што не било досега, најави Битиќи

Hoва paдocна вecт за пензионерите: Покачувањето на пензиите ќе биде какво што не било досега, најави Битиќи
January 28
22:19 2022

Bо вечерашното гостување на ТВ Телма, Фатмир Битиќи најави дека Покачувањето на пензиите ќе биде како никогаш досега.

Сега со усогласувањето сите пензионери добиваат зголемени пензии за речиси три проценти.

Се прават последните калкулации и очекуваме зголемување на пензиите во скоро време.

Не можам да лицитирам со бројки. Не сакам да играм со методологијата, но покачувањето на пензиите ќе биде какво што не било до сега.

Со тоа ќе покажеме дека имаме стабилен пензински фонд и дека се грижиме за оваа категорија граѓани.

Остануваме на ставот дека пензиите мора да се зголемат.

Се додека правиме анализи не можам да зборувам за бројки, но ќе биде поинаку од претходно.

Ова го изјави вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, на телевизија Телма. ИзворПрес24.

Related Articles