Фото+видео од несреќата со камион на Ѓавато и заевеаните автомобили на превојот Буково

 Breaking News

Фото+видео од несреќата со камион на Ѓавато и заевеаните автомобили на превојот Буково

Фото+видео од несреќата со камион на Ѓавато и заевеаните автомобили на превојот Буково
February 13
21:21 2018

Попладнево во 17:30 часот е пуштен сообраќајот на планинскиот превој Ѓавато, кој беше во прекин од 16:10 часот заради сообраќајната незгода која се случи на Ѓавато.

Забраната на сообраќајот беше првично заради обилните врнежи на превојот, а потоа сообраќајот на магистралниот пат Битола-Ресен преку превојот Ѓавато беше блокиран скоро час и половина заради сообраќајката.

Сообраќајот е пуштен само за патнички возила, додека забраната за товарни возила сé уште трае.

Порталот Шеталиште објави фотографии кој очевидци ги испратиле до редакцијата:

Околу 30 автомобили се завеани на превојот Буково.

Автомобилите стојат заглавени во снегот кој целосно го има прекриени коловозот и кој денес не е воопшто чистен од страна на МАКЕДОНИЈА ПАТ. Погледнете го видеото на Охрид1:

Related Articles