ЕВРОПСКАТА УНИЈА ШОКИРАНА: Чешка влегува во сојуз со Русија ?!

 Breaking News

ЕВРОПСКАТА УНИЈА ШОКИРАНА: Чешка влегува во сојуз со Русија ?!

ЕВРОПСКАТА УНИЈА ШОКИРАНА: Чешка влегува во сојуз со Русија ?!
January 29
23:15 2018

Досегашниот претседател на Чешка, Милош Земан, освои нов петгодишен мандат во вториот круг претседателски избори, објави чешката агенција “ЧТК”.

” Сакам да му ја честитам победата на Милош Земан”, изјавил противкандидатот Драхош пред собраните поддржувачи.

Се наведува дека по преброените резултати, Земан (73) освоил 52,16 проценти, додека Драхош (68) освоил 47,83 проценти од преброените гласови.

Земан се залага за поблиски односи со Русија и Кина, додека Драхош е наклонет кон ЕУ.

Земан во првиот круг пред две недели освои најмногу гласови, но сепак недоволно за да го избегне вториот круг, пренесува агенцијата “АП”.

“Ова е мојата последна политичка победа, нема да има порази”, изјавил Земан, пренесува Ројтерс.

Рускиот претседател Владимир Путин нагласи дека резултатите го потврдуваат високиот авторитет на Милош Земан како искусен и одговорен политичар кој ги остварува интересите и желбите на чешкиот народ.

Related Articles