Еве колку изнесуваат платите на 13 лидери на земји! Тие варираат од 1 долар до повеќе од 2 милиони долари

 Breaking News

Еве колку изнесуваат платите на 13 лидери на земји! Тие варираат од 1 долар до повеќе од 2 милиони долари

Еве колку изнесуваат платите на 13 лидери на земји! Тие варираат од 1 долар до повеќе од 2 милиони долари
February 20
17:00 2018

Платата на другите луѓе секогаш ја зголемува љубопитноста.

Дури и колегите и пријателите не брзаат да ги споделат своите плати.

Сепак, платите на претседателите и премиерите се далеку од тајна.

На пример Доналд Трамп за помалку од една година заработува колку што заработуваме ние за еден месец. Но, неговите колеги од различни земји не се толку „скромни“.

Кој заработува повеќе од лидерите на Австрија, Швајцарија, Канада, Русија и Австралија заедно? На крајот ве очекува еден интересен бонус.

13. Доналд Трамп, претседател на САД
$ 1 годишно

Доналд Трамп ја одби својата претседателска плата од 400.000 долари годишно, велејќи дека неговата годишна плата ќе биде само 1 долар за секоја работна година.

Богатството на актуелниот претседател на САД е 3 милијарди долари, па затоа може да си дозволи да работи без надоместок.

Пред Трамп, Херберт Хувер и Џон Ф. Кенеди работеле бесплатно.

Минималната месечна плата во САД изнесува 1.160 долари.

12. Петро Порошенко, претседател на Украина
12.220 долари годишно

Претседателот на Украина заработува 12.220 долари годишно. Според Форбс, Петро Порошенко е шест најбогат човек во Украина.

Неговото богатство изнесува 1,3 милијарди долари.

Минималната месечна плата во Украина изнесува 133 долари.

11. Си Џинпинг, претседателот на Народна Република Кина
20.500 долари годишно

Си Џинпинг заработува скромни 20.593 долари годишно (1.716 долари месечно, 56 долари на ден), а тој ја има оваа плата од 2015 година, кога беше зголемена за 62%! Лидерот на НР Кина, неговата сопруга и неговата ќерка немаат никакви бизниси, но богатството на неговите блиски роднини се проценува на 376 милиони долари.

Минималната месечна плата во Кина изнесува 150 до 300 долари и зависи од законите на секоја провинција.

10. Саули Нинисто, претседател на Финска
14600 $ годишно

Претседателот на една од најбогатите земји во светот, кој е повторно избран за втор мандат, заработува 146.700 долари годишно (12.225 долари месечно, 402 долари дневно).

Минималната месечна плата во Финска не е ограничена со закон и според различни извори е околу 2.000 долари.

9. Владимир Путин, претседател на Русија
151.000 долари годишно

Владимир Путин заработува 151.032 долари годишно (12.586 долари месечно, 414 долари дневно). Минималната месечна плата во Русија изнесува 140 долари.

8. Тереза Меј, премиер на Обединетото Кралство
198.500 долари годишно

Оваа водечка дама владее со земјата на строг начин и заработува 198,509 долари годишно (16,542 долари месечно, 544 долари дневно). Таа е исто така љубител на чевли. Таа има огромна колекција, и секој пар се чува во транспарентна кутија, така што таа не мора да троши време во потрага по потребните чевли.

Минималната месечна плата во Велика Британија е 1.569 долари.

7. Емануел Макрон, претседател на Франција
211.500 $ годишно

Платата на најмладиот претседател на Франција изнесува 211.530 долари (17.628 долари месечно, 580 долари дневно). Пред неговата политичка кариера, Макрон беше многу успешен во банкарската индустрија.

Минималната месечна плата во Франција изнесува 1.758 долари.

6. Џими Моралес, претседател на Гватемала
232.000 долари годишно

Поранешниот комичар и актер Џими Моралес, претседател на Гватемала, е најплатениот лидер меѓу латиноамериканските земји со плата од 231.000 долари (19.300 долари месечно, 634 долари дневно). Откако стана претседател, тој го исполни своето предизборно ветување и даде 60% од неговата плата во добротворни цели.

Минималната месечна плата во Гватемала изнесува околу 200 долари.

5. Ангела Меркел, канцелар на Германија
263.000 долари годишно

Платата на Ангела Меркел изнесува 263.000 долари годишно (22.000 долари месечно, 720 долари дневно). Таа одби да живее во административна зграда и живее во обична 5-катна зграда во центарот на Берлин.

Минималната месечна плата во Германија е 1.780 долари.

4. Џастин Трудо, премиерот на Канада
267.000 долари годишно

Платата на канадскиот премиер изнесува 267.415 долари годишно (22.285 долари месечно, 733 долари дневно). Минатата година, тој имаше одмор на Бахамите, кои беа платени од неговиот милионер пријател Принцот Карим Ага Кан. Ова предизвика политички скандал и сомневања дека принцот влијае на политичката ситуација во Канада. Трудо издаде извинување и вети дека ќе биде повнимателен.

Минималната месечна плата во Канада зависи од законот на секоја провинција, но, во просек, таа изнесува 1.400 долари.

3. Малколм Турнбул, премиер на Австралија
403.700 долари годишно

Премиерот на Австралија, Малколм Турнбул, заработува 403.745 долари годишно (33.645 долари месечно, 1.106 долари на ден). Тој одлучи да не ја одбие неговата плата како Доналд Трамп, иако тој е мултимилионер. Тој беше банкар и бизнисмен.

Минималната месечна плата во Австралија изнесува 1.900 долари.

2. Дорис Лејтард, претседател на Швајцарската Конфедерација
437.000 долари годишно

Позицијата на претседателот во Швајцарија е само формална, а лицето се избира од министрите на мандат од една година. Платата на Дорис Лејтард, која по втор пат е претседателски кандидат, е 437.000 долари годишно (36.000 долари месечно, 1.200 долари дневно), и таа е еднаква на платите на сите други министри.

Минималната плата во Швајцарија не е ограничена со закон. Само кантонот Невшател ја има, а таа изнесува 20 долари на час.

1. Ли Хсиен Лонг, премиер на Сингапур
2,2 милиони долари годишно

Ли Хсиен Лонг го наследи местото на премиер од неговиот татко, Ли Куан Ју, благодарение на кого економијата на Сингапур стартуваше брзо. Синот ја продолжува политиката на неговиот татко. Тој има највисока плата меѓу сите лидери во светот: таа изнесува 2,2 милиони долари годишно (147,000 долари месечно, 7,350 долари дневно). Самиот премиер смета дека неговата плата е „фер и реална“. Вкупниот буџет на владата во земјата, која вклучува 31 човек, изнесува 53 милиони долари годишно.

Неговата плата била уште поголема, но поради незадоволство на населението се намалила за 36%. Но премиерот сé уште заработува повеќе од шефовите на Канада, Австрија, Швајцарија, Белгија, Русија и Австралија заедно.

Минималната месечна плата во Сингапур не е ограничена со закон. Со неофицијални податоци, таа е околу 1.000 долари.

Бонус: Ѓорге Иванов, претседател на Македонија
18.000 евра годишно

За споредба со светските лидери нашиот претседател заработува 1.500 евра месечно, а според некои извори има и стан од 75 м2 и земјиште вредно 24.000 € и заштеда во банка. Минималната месечна плата во Македонија изнесува 12.000 денари.

Related Articles