Доаѓа нов снежен бран и нагла промена на времето во Македонија

 Breaking News

Доаѓа нов снежен бран и нагла промена на времето во Македонија

Доаѓа нов снежен бран и нагла промена на времето во Македонија
February 14
00:01 2019

Територијата на нашата држава се наоѓа под влијание на многу постудена воздушна маса која се спушта од северните гфеографски широчини и истата и понатаму ќе условува многу ниски температури на воздухот кој утре наутро ќе се спуштат во интервалот од -10 до 0 степени, на повисоките и планинските места температурите на воздухот ќе се спуштат и под -10 степени, анализира Славчо Поповски.

Утре преку денот ќе имаме сончево време со умерена облачност а ќе продолжи да дува умерен до засилен ветер од северен правец.

Во текот на утрешната ноќ како и во петок ќе има врнежи од снег од локален интензитет и истите ќе бидат со слаб до умерен интензитет па така ќе дојде до зголемување на снежната покривка на повисоките и планинските места, услови за сосема тенка снежна покривка има понекаде и на пониските места.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од -1 до 9 степени во најтоплите делови од државава.

И понатаму ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Related Articles