ДИК не мируваат: Претседателот на ДИК Чичаковски поднесе оставка

 Breaking News

ДИК не мируваат: Претседателот на ДИК Чичаковски поднесе оставка

ДИК не мируваат: Претседателот на ДИК Чичаковски поднесе оставка
December 11
14:15 2017

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски денеска за МИА изјави дека поднел барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. 

Оставката, рече Чичаковски, е негов личен чин. 

Чичаковски оставката ја поднесе откако во јавноста беше обелоденето дека членовите на ДИК зеле високи надоместоци за последните неколку изборни циклуси и интернет петицијата за оставка на членовите на Комисијата. 

Мандатот на овој состав на комисијата истекува во 2020 година. Чичаковски е прв човек на ДИК од редот на експертите од 2015 година по постигнувањето на Пржинскиот договор. 

Засега нема информации дека и други членови на ДИК си поднеле оставка, иако некои од нив потврдуваат дека веќе им се напишани

Коментари

Њуз24 се оградува од коментарите на содржините

Related Articles