Чудни и едноставни навики кои ќе ви помогнат да живеете дупло подолго

 Breaking News

Чудни и едноставни навики кои ќе ви помогнат да живеете дупло подолго

Чудни и едноставни навики кои ќе ви помогнат да живеете дупло подолго
January 28
13:14 2018

Постојат некои работи, односно навики со кои на пријатен начин ќе допринесете за вашето здравје.

Доколку редовно ги практикувате ќе си го продолжите животот и ќе живеете двапати подолго.

Погледнете некои од нив и почнете да ги применувате:

Пијте по 1 чаша вино секој ден
Пиењето алкохол не е одлично за вашето здравје, но експерти од Харвард, откриле дека една чаша вино на ден, посебно црвено, може да го спречи ризикот од срцеви заболувања и други здравствени проблеми.

Но, држете се до оваа доза и не претерувајте.

Најдобар период за спиење е од 22:00-06.00 часот
Кинеските доктори ова време го сметаат за период кога најдобро може да се одморите.

Тие развиле цел систем со кој објаснуваат во кое време кој орган се „обновува“.

Од 21-23, имунолошкиот систем се бори против вируси и ги отстранува токсините.
Од 23-01, бубрегот активно се регенерира, а од 03-05, белите дробови се чистат, па може некогаш и да се закашламе во ова време.
Процесот во цревата и чистењето започнува блиску до утрото, од 05-07 часот.

Игнорирајте го јавното мислење
Американските научници сметаат дека ќе живеете подолго ако не обрнувате внимание на туѓото мислење.

Кога мислиме на реакциите на другите сме порезервирани, помалку спонтани и понервозни.

Ова води до несреќен живот, а тоа резултира со пократок животен век.

Сончајте се
Причината за сончање (умерено) е затоа што сонцето е извор на витамин Д кој го намалува ризикот од дијабетес и помага во борба против депресија.

Во истражување од 2016, биохемичари откриле дека жените кои се сончаат околу 1 час дневно, се 67% помалку склони кон развивање на било каков тип на рак.

Секако во умерени количини и кога сонцето не е штетно.

Јадете домати
Американските научници од Бостон спровеле истражување кое траело 11 години.

Тие ја споредувале здравствената состојба на 5.000 учесници и донеле заклучок дека со вклучување на домати во исхраната, може да се намали ризикот од појава на кардиоваскуларни заболувања за 26%.

Ослободете се од алармот
Посебно, ако е многу гласен. Истото важи и за алармите и тајмерите на други апарати кои ви го попречуваат мирот.

Според јапонски истражувања, ненадејниот гласен звук го зголемува ризикот за срцев удар, посебно кај луѓе со висок крвен притисок.

Ваквите остри звуци негативно влијаат и на нервниот систем.

Јадете почесто запечен леб
Според германските биохемичари, за време на печењето на лебот, се формираат антиоксиданси кои го спречуваат развојот на рак и го прочистуваат телото.

Печениот леб содржи 8 пати повеќе антиоксиданси од свежиот, па според истражувачите подобро е почесто да јадете запечен леб.

Не допирајте цигари
Сите знаат дека е штетно да се пушат, но професионални од Центар за контрола на болести велат дека е опасно и да ги допирате.

Причината за тоа е бидејќи за време на растењето, тутунот апсорбира радиоактивни елементи како радиум, полониум и олово, од ѓубрива кои се користат во агрокултурата.

По собирањето и сушењето на листовите, овие елементи остануваат во тутунот и влегуваат во телото преку обично допирање на цигарите.

Танцувајте
Според француски научници, најдобар начин за да си го продолжите животот е да танцувате почесто.

По нивните откритија, најдобар танц за долговечност е салса, бидејќи ги зајакнува коските, белите дробови, циркулаторниот систем и помага да се изборите со астма.

Но и сите други активности кои ве расположуваат и размрдуваат се исто така соодветни.

Related Articles