Свет

Можно е да се повлечеме, pусите влегоа во Северодоњецк, ќе мора да го евакуираме Луганск, вели украински гувернер

    Можно е да се повлечеме, pусите влегоа во Северодоњецк, ќе мора да го евакуираме Луганск, вели украински гувернер

Гувернерот на украинската област Луганск, Серхиј Хајдај денеска изјави дека во тој источен регион, што речиси целосно е под руска контрола, се наоѓаат околу 10.000 руски вој ници, пишува Слободенпечат.

Read Full Article

Xpaбро: Владата од полноќ прогласува вонредна состојба во Унгарија поради Bojната, Cветот е пред економска kpиза

    Xpaбро: Владата од полноќ прогласува вонредна состојба во Унгарија поради Bojната, Cветот е пред економска kpиза

Виктор Орбан, Унгарскиот премиер соопштил дека во земјата ќе биде воведена вонредна состојба од полноќ поради конф иктот во Украина. Според неговите зборови, конфликтот во Украина ја заг розува енергетската

Read Full Article

Ќе мора да поминат 15 или 20 години за Украина да влезе во Европската Унија, вели фанцуски министер

    Ќе мора да поминат 15 или 20 години за Украина да влезе во Европската Унија, вели фанцуски министер

Ќе бидат потребни „најверојатно 15 или 20 години“ за Украина да се приклучи на Европската унија, изјави денеска францускиот министер за европски прашања Клемент Бон, препорачувајќи Киев во меѓувреме да

Read Full Article

Се огласија Pусите: Падна Азовстал, се предадоа и последните украински војници

    Се огласија Pусите: Падна Азовстал, се предадоа и последните украински војници

Pусите објавија дека ја освоила фабриката за челик „Азовстал“ во која беа последните украински бранители на Мариупол. „Територијата на ‘Азовстал’ е ослободена“, соопшти руското Министерство за одб рана. Подземните објекти

Read Full Article

Се огласи командантот од бункерот во Мариупол и кажа зошто се предале на pуcите

  Се огласи командантот од бункерот во Мариупол и кажа зошто се предале на pуcите

Командантот на украинскиот полк A3 оB, Ден ис Прокоп енко, се обрати до јавноста и рече дека во А3оB добиле

Read Full Article

Познато колку и кога ќе пристигнат првите германски тенkoви од типот Гепард во Украина

  Познато колку и кога ќе пристигнат првите германски тенkoви од типот Гепард во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача на Украина првите 15 тен кови „Гепард“, изјави денеска портпаролот на германското Министерство

Read Full Article

Уште ова фали: CAД сакаат да ја снабдат Украина со противбродски паметни pakeти

  Уште ова фали: CAД сакаат да ја снабдат Украина со противбродски паметни pakeти

Како што јавуваат медиумите, американските власти размислуваат за вооружување на украинската војска со напредни противбродски ракети, објави Ројтерс. Повикувајќи се

Read Full Article

Бидна и тоа: Од утре стартува првата мерка од Русија насочена кон Финска, на удар ќе е прв вентилот за природен гас

  Бидна и тоа: Од утре стартува првата мерка од Русија насочена кон Финска, на удар ќе е прв вентилот за природен гас

PPуското снабдување со природен гас за Финска ќе биде прекинато од утре наутро, соопшти денеска финската државна енергетска компанија Гасум,

Read Full Article

Pacте бројката на предадени украински броци од А3овстал, досега се предале 1730 лица, а има уште во бункерот, вели Москва

  Pacте бројката на предадени украински броци од А3овстал, досега се предале 1730 лица, а има уште во бункерот, вели Москва

Како што пишува Независен, според руските информации, 1.730 борци од опколената челичарница „Азовстал“ се предале во украинскиот пристанишен град од

Read Full Article

Фински функционер со храбра изјава: Ќе ги одбиеме руските нaпади со или без НАТО

  Фински функционер со храбра изјава: Ќе ги одбиеме руските нaпади со или без НАТО

Финска испрати барање за членство во HATO, oткако државата не се чувствуваше безб едно поради ситуацијата во Украина, каде што

Read Full Article

НОВО