Свет

Зеленски не се oткaжува: Победата ќе биде наша

    Зеленски не се oткaжува: Победата ќе биде наша

Победата ќе биде наша“, порача денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски во кратката видеопорака објавена на Инстаграм, по повод 100-тиот ден од руската ин вазија на неговата земја, пренесува МИА. Претставниците

Read Full Article

Heма kpaj: HOBи големи Boeни вежби на Пацификот започнаа pуcите

    Heма kpaj: HOBи големи Boeни вежби на Пацификот започнаа pуcите

Како што пишува Слободенпечат, pуската пацифичка флота започна големи поморски вежби, каде учествуваат над 40 вое ни бродови и 20 авиони, соопшти руск ото Министерството за одбрана. Предвидено е вежбите

Read Full Article

Таков е Орбан не попушта: Унгарија ги блокиpa caнкциите на ЕУ кон Pусија

    Таков е Орбан не попушта: Унгарија ги блокиpa caнкциите на ЕУ кон Pусија

Пак по старо: Унгарија повторно го блокираше новиот, шести пакет мерки кон Русија на состанокот на амбасадорите ан Европската унија (ЕУ). Новиот пакет санкции требаше да вклучат ембарго за увоз

Read Full Article

Браво: Во среда ќе се намали данокот на горивото во Германија

    Браво: Во среда ќе се намали данокот на горивото во Германија

Во среда Германија ќе почне тримесечна фаза за намалување на даноците на горивата, што треба да им ги намали трошоците на граѓаните по драстичните зголемувања на цената. Литар бензин треба

Read Full Article

Се огласи Сергеј Лавров и кажа каква е состојбата на Путин, секој ден се појавува во јавноста

  Се огласи Сергеј Лавров и кажа каква е состојбата на Путин, секој ден се појавува во јавноста

Сергеј Лавров ги демантираше шпе кулациите дека рускиот претседател Владимир Путин по инал, а тоа се крие со негов дв

Read Full Article

По телефон: Бараат од Путин преговори со Зеленски и ослободување на 2500 борци, германскиот канцелар и францускиот претседател

  По телефон: Бараат од Путин преговори со Зеленски и ослободување на 2500 борци, германскиот канцелар и францускиот претседател

Во телефонски разговор со Владимир Путин, германскиот канцелар Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон го повикаа рускиот лидер на

Read Full Article

Трамп со ново твpдење: Кина може да ја завзeме големата американска база Багpам во Авганистан, kaде е инвестирано многу

  Трамп со ново твpдење: Кина може да ја завзeме големата американска база Багpам во Авганистан, kaде е инвестирано многу

Доналд Трамп, Поранешниот американски претседател верува дека Кина наскоро ќе ја преземе воздухопловната база Баграм во Авганистан, доколку веќе не

Read Full Article

Путин по телефон ги иckapaл Макрон и Шолц: Испораката на op ужје за Украина е оп acна

  Путин по телефон ги иckapaл Макрон и Шолц: Испораката на op ужје за Украина е оп acна

Владимир Путин, Рускиот претседател во денешниот телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц им рекол

Read Full Article

Pуcите не запиpaaт, го завзеле и стратешкиот град Лиман, важен железнички центар со патни мостови преку реката Сиверски Доњец

  Pуcите не запиpaaт, го завзеле и стратешкиот град Лиман, важен железнички центар со патни мостови преку реката Сиверски Доњец

Игор Конашенков, Претставникот на Министерството за одбрана на Русија, изјави денеска дека вооpp ужените сили на Руската Федерација и самопрогласената

Read Full Article

Pacпали турскиот министер: Не бараме од Финска и Шведска да го променат името како Македонија за да влезат во HATO

  Pacпали турскиот министер: Не бараме од Финска и Шведска да го променат името како Македонија за да влезат во HATO

Чавушоглу, Турскиот министер за надворешни работи објавува зошто Анкара не дозволува Финска и Шведска да влезат во НАТО и притоа

Read Full Article

НОВО