Регион

Повторно се стресе Албанија, за 30 минути два земјотреси

    Повторно се стресе Албанија, за 30 минути два земјотреси

За половина час два земјотреси ја погодија Албанија. Никој не знае кога ќе престанат потресите во ова подрачје. Првиот беше во 21 часот и 53 минути по локално грчко време

Read Full Article

ФОТО: Падна првиот снег во Србија – кога ќе падне во Македонија

    ФОТО: Падна првиот снег во Србија – кога ќе падне во Македонија

Во соседството, поточно во Копаоник во Србија утрово падна првиот снег откако претходно на ова зимско туристичко место во текот на ноќта врнеше дожд. На Копаоник има вистинска снежна идила,

Read Full Article

Не запираат потpecите, регистрирани неколку земjотpеси во Грција и Албанија

    Не запираат потpecите, регистрирани неколку земjотpеси во Грција и Албанија

Во 16 часот и 40 минути земјотрес со јачина од 3.0 беше регистриран во Грција на длабочина од 10 километри, а епицентар беше на 15 километри од Камари. Потоа во

Read Full Article

Видео снимка каде најдобро се гледа силата на земјотресот во Албанија, производи од полиците паднале на земја

    Видео снимка каде најдобро се гледа силата на земјотресот во Албанија, производи од полиците паднале на земја

Неодамна објавена видео-снимка на интернет покажува момент кога првиот од четирите земјотреси утринава ја погоди Албанија. На него се гледа како полиците со намирници во маркет се тресат и производи

Read Full Article

ВИДЕО: Како изгледаше земјотресот на Крит, големи бранови колку куќа

  ВИДЕО: Како изгледаше земјотресот на Крит, големи бранови колку куќа

Снимени се видео снимки во моретно за време на силен земјотрес, кој утрово во 8:23 часот ја погоди Грција,а епицентарот

Read Full Article

ФОТО: Македонските спасувачки екипи пристигнаа во Драч, вака изгледа таму вечерва

  ФОТО: Македонските спасувачки екипи пристигнаа во Драч, вака изгледа таму вечерва

Македонските спасувачки екипи пристигнаа во Драч и се ставени на располагање на надлежните служби во Албанија. Таму се веќе и

Read Full Article

Видео каде сеизмолозите од регионот пpедупpeдуваат: Ова нема да биде единствен земјотрес, ќе се тресе наредните два месеци

  Видео каде сеизмолозите од регионот пpедупpeдуваат: Ова нема да биде единствен земјотрес, ќе се тресе наредните два месеци

Земјотресите кои утринава ја погодија Албанија, а кој силно се почувствуваа и во Македонија и во Црна Гора, се едни

Read Full Article

ВИДЕО: Кученце го предосети земјотресот, прво се разбуди и побегна веднаш

  ВИДЕО: Кученце го предосети земјотресот, прво се разбуди и побегна веднаш

Куче го предосети силниот земјотресот кој утрово во 3 -54 часот стресе Република Албанија. Кучето спиело под балкон на една

Read Full Article

Детали за силниот земјотрес, се тресеше над 10-тина секунди, епицентарот во Драч

  Детали за силниот земјотрес, се тресеше над 10-тина секунди, епицентарот во Драч

Земјотрес со интензитет од 6.4 степени според Рихтеровата скала, предмалку ја стресе Албанија, а беше почуствувано и во делови од

Read Full Article

ФОТО: Кој ќе ја купи, cе продава вилата во која живееше Јованка Броз

  ФОТО: Кој ќе ја купи, cе продава вилата во која живееше Јованка Броз

Србија одлучи да ја обнови вилата во која живееше вдовицата на Јосип Броз Тито, Јованка. Шест години по нејзината смрт,

Read Full Article

НОВО