Регион

Очекувајте жешко лето, какво што не сме виделе, метеоролозите со најава до цел Балкан

    Очекувајте жешко лето, какво што не сме виделе, метеоролозите со најава до цел Балкан

AccuWeather, Најпознатиот светски метеоролошки сервис објави летна прогноза за цела Европа. Според извештајот, Португалија, Шпанија и Италија ќе се соочат со жежок период со многу покачувања и падови на температурата

Read Full Article

Вучиќ вети: Ќе скокнам со костумот во базен, ako ja добиеме таа вест

    Вучиќ вети: Ќе скокнам со костумот во базен, ako ja добиеме таа вест

Александар Вучиќ, српскиот претседател очекува во јуни да добие позитивна вест за една голема инвестиција, па вети дека ќе скокне во базен ако се случи тоа. Ветувам дека ќе скокнам

Read Full Article

ФОТО: Heвреме се приближува кон Македонија, паѓа град со големина на орев, еве како е вечерва во регионот

    ФОТО: Heвреме се приближува кон Македонија, паѓа град со големина на орев, еве како е вечерва во регионот

Како што јавуваат медиумите во регионот, силен дожд наврна во Загреб и околината, дувал силен ветер и се слушнале силни грмежи, пишува 24сата.хр. HEBремето им создало проблеми на возачите на

Read Full Article

Македонката Емилија избрана за министерка во Владата на Словенија

    Македонката Емилија избрана за министерка во Владата на Словенија

Д-р за науки и асистенка на Електротехничкиот факултат во Љубљана, Емилија Стојменова Дух беше избрана за министерка за дигитализација во словенечката влада. Оваа 36-годишна професорка ја претставува Словенија во мултирегионален

Read Full Article

Русите го запреа вентилот за гас за Бугарија, ама Бугарија им се снајде: Гас ќе зема од САД по пониска цена

  Русите го запреа вентилот за гас за Бугарија, ама Бугарија им се снајде: Гас ќе зема од САД по пониска цена

Ново во регионот, Бугарија ќе добие американски течен природен гас (ЛНГ) од јуни, што ќе и’ помогне откако руски Гаспром

Read Full Article

ФОТО: Вечерва 3емјотрес од 3,9 степени по Рихтер ја погоди соседна Србија, најмногу почуствуван во Крушевац и Ниш

  ФОТО: Вечерва 3емјотрес од 3,9 степени по Рихтер ја погоди соседна Србија, најмногу почуствуван во Крушевац и Ниш

ЕМСЦ – Eвропскиот медитерански сеизмолошки центар извести дека вечерва земјотрес ја погодил соседна Србија. Според овие информации станува збор за

Read Full Article

ФОТО: Како на филм, Талат Џафери со панцир во Украина, специјалци на сите страни му го чуваат грбот додека дава изјава за новинарите

  ФОТО: Како на филм, Талат Џафери со панцир во Украина, специјалци на сите страни му го чуваат грбот додека дава изјава за новинарите

Талат Џафери во посета на Украина: Лично ќе се залагам институциите и граѓаните на Северна Македонија да ја пружат сета

Read Full Article

Пpecврт: Од утре нема гас ниту за Бугарија, Русија ја стопира испораката

  Пpecврт: Од утре нема гас ниту за Бугарија, Русија ја стопира испораката

Пресврт во Европа: Бугарската компанија Булгаргаз ЕАД доби известување дека испораките на природен гас од Гаспром експорт ќе бидат суспендирани

Read Full Article

Голем pуckи авион го прекршил воздушниот простор на HATO, прелетал преку Бугарија за да слета во Србија

  Голем pуckи авион го прекршил воздушниот простор на HATO, прелетал преку Бугарија за да слета во Србија

Големиот руски авион Иљушин-Ил-96-300, на специјален лет од Сочи, изутринава полета за Белград преку Бугарија, иако таа земја официјално го

Read Full Article

ФОТО: Вечерва нов земјотрес во Босна, се тресеше во Сараево, Мостар, Сплит, Дубровник, Подгорица…

  ФОТО: Вечерва нов земјотрес во Босна, се тресеше во Сараево, Мостар, Сплит, Дубровник, Подгорица…

Вечерва некоја минута по 20 часот повторно е почуствуван нов потрес во БиХ, но и во соседните држави. Според Евромедитеранскиот

Read Full Article
1 2 3 60

НОВО