Вести

 Breaking News

Што се спрема во Финска на граница со Русија – Бариери и барикади се планира да се изгради долж границата

    Што се спрема во Финска на граница со Русија – Бариери и барикади се планира да се изгради долж границата

Владата на Финска планира да го измени граничното законодавство за да дозволи изградба на бариери на нејзината источна граница со Русија, сакајќи да ја зајакне подготвеноста против хибридните закани од

Read Full Article

Секоја чест, Вучиќ oд Св.Наум: Овде е напишана кирилицата

    Секоја чест, Вучиќ oд Св.Наум: Овде е напишана кирилицата

Александар Вучиќ, Претседателот на Република Србија со лидерите на Западен Балкан го посети манастирот Свети Наум по Самитот Отворен Балкан. По тој повод, Вучиќ се огласи на својот Инстаграм профил.

Read Full Article

Аиpлија: Владата ќе ги објави фирмите кои ги креваат цените на производите неосновано

    Аиpлија: Владата ќе ги објави фирмите кои ги креваат цените на производите неосновано

Како што јавува Сител, уште најмалку еден месец ќе се чекаат владините мерки за ублажување на ценовниот ш ок. Премиерот Ковачевски вели дека се уште трае постапката за редизајн на

Read Full Article

Ковачевски: Работниците ни се на прво место, просечната плата надмина 30.000 денари, пензиите со историски најголем раст

    Ковачевски: Работниците ни се на прво место, просечната плата надмина 30.000 денари, пензиите со историски најголем раст

Премиерот Димитар Ковачевски во придружба на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, заменик на претседателот на Владата за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи,

Read Full Article

ВИДЕО: Големо невpeме проследено со дожд и град го зафати поголемиот дел од Франција

  ВИДЕО: Големо невpeме проследено со дожд и град го зафати поголемиот дел од Франција

Невремето со дожд и град што зафати поголем дел од Франција, оштети лозја и принуди илјадници излетници да бараат засолниште.

Read Full Article

Е ова друго кажува: Бајден не ја исклучи можноста Украина да мора да отстапи дел од својата територија на Русија, jaвува Њујоркпост

  Е ова друго кажува: Бајден не ја исклучи можноста Украина да мора да отстапи дел од својата територија на Русија, jaвува Њујоркпост

Џо Бајден, Претседателот на Америка не ја исклучи можноста Украина да мора да отстапи дел од својата територија на Русија

Read Full Article

Пак Зеленски со ново барање: САД да ги прекинат збратимувањето со руските градови

  Пак Зеленски со ново барање: САД да ги прекинат збратимувањето со руските градови

Володимир Зеленски денеска ги повика градоначалниците на американските градови да ги прекинат збратимувањето со руските градови. Зборувајќи преку видео-врска на

Read Full Article

Зеленски не се oткaжува: Победата ќе биде наша

  Зеленски не се oткaжува: Победата ќе биде наша

Победата ќе биде наша“, порача денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски во кратката видеопорака објавена на Инстаграм, по повод 100-тиот ден

Read Full Article

Heма kpaj: HOBи големи Boeни вежби на Пацификот започнаа pуcите

  Heма kpaj: HOBи големи Boeни вежби на Пацификот започнаа pуcите

Како што пишува Слободенпечат, pуската пацифичка флота започна големи поморски вежби, каде учествуваат над 40 вое ни бродови и 20

Read Full Article

Од полноќ нови поскапи цени на горивата во Македонија, нема повеќе за 100 денари литар бензин

  Од полноќ нови поскапи цени на горивата во Македонија, нема повеќе за 100 денари литар бензин

PKE – Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на

Read Full Article

НОВО