Економија

 Breaking News

Не ви треба факултет, Германија бара работници, а најбарани се овие две струки

    Не ви треба факултет, Германија бара работници, а најбарани се овие две струки

Во првиот квартал од оваа година во Германија биле непополнети 1,38 милиони работни места, што е скоро 200.000 повеќе од минатата година, соопштила денеска Сојузната агенција за вработување, наведувајќи дека

Read Full Article

Се огласија од Џевахир: Изнајмени се простории од 274м2 за кабинетот на Иванов, ова е цената

    Се огласија од Џевахир: Изнајмени се простории од 274м2 за кабинетот на Иванов, ова е цената

Изнајмени се простории во комплексот висококатници „Џевахир скај сити“ за кабинетот на поранешниот претседател Ѓорге Иванов, соопштија од компанијата. Како што е соопштено, помеѓу компанијата Турмак АД – Подружница Скопје

Read Full Article

Поскапе дизелот – Макпетрол ги објави новите цени на горивата

    Поскапе дизелот – Макпетрол ги објави новите цени на горивата

„Макпетрол“ АД Скопје ги информира своите потрошувачи и пошироката јавност дека, по настапувањето на периодот во кој „Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ)“ не донесе одлука за определување

Read Full Article

Гејтс истражи кои 3 професии ќе бидат најбарани – ако знаете да ги работите, за вас ќе нема зима

    Гејтс истражи кои 3 професии ќе бидат најбарани – ако знаете да ги работите, за вас ќе нема зима

Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс врз основа на бројни податоци кои ги собирал тврди дека во иднина најмногу ќе се бараат луѓе во областа на науката, инженерството и економијата. Работниците

Read Full Article

Министерот Тевдовски: Просечната плата се приближува до 26 илјади денари

  Министерот Тевдовски: Просечната плата се приближува до 26 илјади денари

Во 2018 година имаме највисок раст на просечната нето-плата во последните девет години, дури неколкукратно повисок во однос на претходните

Read Full Article

Заев: Граѓаните се еднакви при вработувањата, дел се избираат на конкурс, ќе има систем за вредности

  Заев: Граѓаните се еднакви при вработувањата, дел се избираат на конкурс, ќе има систем за вредности

Сите граѓани се еднакви, а при вработувањата мора да се постави јасно не само законскиот, туку и етичкиот основ. Се

Read Full Article

Регулаторна одлучи – Големо поевтинување на горивата од полноќ

  Регулаторна одлучи – Големо поевтинување на горивата од полноќ

Регулаторна Комисија за Енергетика ги објави по празниците новите цени на горивата. Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за

Read Full Article

После 40 години, македонскиот бренд лансиран во вселената! НЕ Е ШЕГА! „Стоби Флипс“ е првиот македонски производ кој се искачи во височините (ВИДЕО)

  После 40 години, македонскиот бренд лансиран во вселената! НЕ Е ШЕГА! „Стоби Флипс“ е првиот македонски производ кој се искачи во височините (ВИДЕО)

“Стоби Флипс”, брендот број еден во Македонија, се вивна во вселената и го освои и овој простор. Компанијата Витаминка го

Read Full Article

Еве колку изнесуваат платите на 13 лидери на земји! Тие варираат од 1 долар до повеќе од 2 милиони долари

  Еве колку изнесуваат платите на 13 лидери на земји! Тие варираат од 1 долар до повеќе од 2 милиони долари

Платата на другите луѓе секогаш ја зголемува љубопитноста. Дури и колегите и пријателите не брзаат да ги споделат своите плати.

Read Full Article

Нема фигаро за коса за радовишанки: 8-ми март градоначалникот ќе го честита на друг начин, заштеда од 1000 евра општински пари

  Нема фигаро за коса за радовишанки: 8-ми март градоначалникот ќе го честита на друг начин, заштеда од 1000 евра општински пари

Герасим Конзулов, градоначалникот на Радовиш го поништи тендерот за набавка на фигара за коса, кои планираше да ги дава како

Read Full Article
1 2 3 20