Македонија

 Breaking News

3eмјотрес го cтpece Скопје, епицентарот во близина на границата со Косово и Србија

    3eмјотрес го cтpece Скопје, епицентарот во близина на границата со Косово и Србија

Како што јавуваат, Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, 06.1.2023

Read Full Article

Како на филм: Од беровско пошол во виничко и му го 3апaлил мерцедесот донесен од Швајцарија

    Како на филм: Од беровско пошол во виничко и му го 3апaлил мерцедесот донесен од Швајцарија

Источна Македонија не е мирно, жител на беровското село Митрашинци е oco мничен дека му го пот палил автомобилот на жител на Калиманци, виничко, соопшти МВР. На (05.01.2023), полициски службеници

Read Full Article

39 годишна скопјанка фатена за оперирање по дуќани низ Гостивар

    39 годишна скопјанка фатена за оперирање по дуќани низ Гостивар

Како што јавува МВР, на 04.01.2023 околу 21.30 часот на улица „Гоце Делчев“ во Гостивар, полиц иски службеници од СВР Тетово-Одделение за внатрешни работи Гостивар ја ли шиле од cc

Read Full Article

ФОТО: Проверете дали сте на листата, објавени се 69-те носители на МКарта

    ФОТО: Проверете дали сте на листата, објавени се 69-те носители на МКарта

Давањето МКарта на 69 наши граѓани во дијаспората е симболична чест и знак дека не сме ги заборавиле. Тоа е еден вид почит и внимание за тие луѓе кои се истакнати личности

Read Full Article

Градоначалниците ќе штедат: Од 8 јануари pестрикции за струја, темница на улиците поради големите сметки за јавно осветлување

  Градоначалниците ќе штедат: Од 8 јануари pестрикции за струја, темница на улиците поради големите сметки за јавно осветлување

Како што јавуват ТВ24, покрај реакциите на граѓаните Комуналната тарифа за јавното осветлување во Струга нема да се укине ниту

Read Full Article

Воздухот загаден: ИЈЗ им препорачува на граѓаните да не излегуваат од дома, ако живеат во Берово, Гостивар и Тетово, да останат во своите домови

  Воздухот загаден: ИЈЗ им препорачува на граѓаните да не излегуваат од дома, ако живеат во Берово, Гостивар и Тетово, да останат во своите домови

ИЈЗ – Институтот за јавно здравје им препорачува на граѓаните на Берово, Гостивар и на Тетово дека воздухот таму е

Read Full Article

Вечерва ќе нема вода на повеќе улици, Водовод и канализација објаснија зошто

  Вечерва ќе нема вода на повеќе улици, Водовод и канализација објаснија зошто

ЈП „Водовод и канализација“ информира дека поради санирање уличен дефект на ул.„Коле Неделковски” број 36, неколку улици во Општина Центар

Read Full Article

Припреми за утре, понеделник, без струја и вода повеќе Општини

  Припреми за утре, понеделник, без струја и вода повеќе Општини

Без вода утре ќе бидат корисниците во делови од општините Бутел и Шуто Оризари, а без електрична енергија ќе бидат

Read Full Article

Спремете се: Утре без струја по пет часа ќе бидат неколку општини

  Спремете се: Утре без струја по пет часа ќе бидат неколку општини

ПOPади планирани технички интервенции во електро дистрибутивната мрежа, Без електрична енергија утре ќе бидат дел од општините Аеродром, Ѓорче Петров,

Read Full Article

Ковачевски се отвори: Секое утро во 6 наутро со автобус доаѓав во Скопје, одев во Кузман, во Гоце, во Медицинар, јас можам да зборувам како било во студентските домови

  Ковачевски се отвори: Секое утро во 6 наутро со автобус доаѓав во Скопје, одев во Кузман, во Гоце, во Медицинар, јас можам да зборувам како било во студентските домови

Премиерот Димитар Ковачевски зборуваше за студентските домови и притоа кажа дека дел од нив се во добра состојба, а останатите

Read Full Article

НОВО