Македонија

 Breaking News

„Тур де Галичица 2016“ велосипедска тура по падините на Галичица

    „Тур де Галичица 2016“ велосипедска тура по падините на Галичица

На падините на Галичица денеска ќе се одржува трета по ред велосипедска тура „Tour de Galicica“, во организација на велосипедското друштво „Преспа бајк“ од Ресен. Настанот е поддржан од Општина

Read Full Article

Денеска е голем православен празник – еве што треба да направите

    Денеска е голем православен празник – еве што треба да направите

Православните верници денеска го прославуваат еден од најголемите празници во православието, Духови, Тројца или Слегување на Светиот Дух врз Апостолите. Духови, Тројца, Слегување на Светиот Дух врз апостолите е празник кој

Read Full Article

Спектакл во Прилеп: Еве кои ѕвезди ќе пеат на Пивофест 2016

    Спектакл во Прилеп: Еве кои ѕвезди ќе пеат на Пивофест 2016

Овогодинешниот Фестивал на пиво ќе претставува вистинско задоволство за сите посетители. Се повеќе се познати имињата на настапувачите кои ќе допринесат за што помасовен број на гости и пожешка атмосвера

Read Full Article

СЕ ОТКРИВА ВИСТИНАТА ЗА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ: Македонски и Руски археолози работат на локалитетот „Билазора“

    СЕ ОТКРИВА ВИСТИНАТА ЗА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ: Македонски и Руски археолози работат на локалитетот „Билазора“

Истражувањата на локалитетот Градиште кај селото Кнежје – БИЛАЗОРА 2016 се одвиваат во полн ек. Во периодов заедно со работниот тим на Народен Музеј – Свети Николе и Филозофски факултет

Read Full Article

Сорос: Фондацијата во Македонија ја водат Македонци, а јас не ја уништувам земјата

  Сорос: Фондацијата во Македонија ја водат Македонци, а јас не ја уништувам земјата

Познатиот унгарски милијардер и спонзор на Фондациите отворени општества, Џорџ Сорос, денеска на дебата за интеграцијата на Ромите во Брисел,

Read Full Article

Подгответе се за невреме – временска за цела недела

  Подгответе се за невреме – временска за цела недела

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне ќе им а изолирана појава на  нестабилна облачност

11,457 comments Read Full Article

Какво време не очекува утре?

  Какво време не очекува утре?

Времето утре претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има изолирана појава

30,112 comments Read Full Article

НОВО