Македонија

 Breaking News

Пред Петровден помолете се – Благодарете за сѐ

    Пред Петровден помолете се – Благодарете за сѐ

Апостолот рекол: „Секогаш радувајте се. Молете се постојано. За сѐ благодарете“. Меѓутоа,  подготвени сте да прашате дали е неопходно да се молиме постојано и дали воопшто е можна оваа заповед,

Read Full Article

EКСКЛУЗИВНО ВИДЕО+ФОТО – Вознемирувачка содржина од екстремните скокови на „Meрмерното езеро”

    EКСКЛУЗИВНО ВИДЕО+ФОТО – Вознемирувачка содржина од екстремните скокови на „Meрмерното езеро”

Meрмерното езеро  во селото Беловодица во Прилеп, привлекува и по неколку стотици посетители во текот на денот. Особено за викендите, тука е преполно. Прилепчани својот излез од топлотната жега го

Read Full Article

Во меѓувреме на автопатот Тетово – Скопје (ФОТО)

    Во меѓувреме на автопатот Тетово – Скопје (ФОТО)

Погледнете ги фотографиите и сами заклучете што се движеше на автопатот Тетово-Скопје, среќа што не беше мрак и можеше да се забележи, во ноќни услови ова возило е невидливо и

Read Full Article

Комедија на бензинска: Погледнете што можете да сретнете во Гевгелија

    Комедија на бензинска: Погледнете што можете да сретнете во Гевгелија

На страната на „Ѕидот на сообраќајниот срам“ пронајдовме фотографија која го насмеа Интернетот. На фотографијата се гледа како двајца мажи ставаат гориво на бензинска, но тоа немаше да биде ништо

Read Full Article

Во вторник е Петровден – еве што треба да се прави на овој празник

  Во вторник е Петровден – еве што треба да се прави на овој празник

Петровден — православен празник што се одбележува секоја година на 12 јули. Празникот е посветен на Апостол Петар. Сe смета

Read Full Article

НАТО ја повтори поканата за Македонија, но штом ќе се најде решение за спорот за името

  НАТО ја повтори поканата за Македонија, но штом ќе се најде решение за спорот за името

„Ја повторуваме нашата одлука од самитот во Букурешт во 2008 година, која беше повторена и на следните самити на НАТО,

Read Full Article

Галерија – Како изгледал рудникот пред да се наполни со вода и настани Мермерното езеро

  Галерија – Како изгледал рудникот пред да се наполни со вода и настани Мермерното езеро

Прилепското мермерно езеро сместено над селото Беловодица деновиве е вистинска атракција и супер разладување за прилепчани. Езерото предизвика огромно внимание кај

Read Full Article

Видео од акцијата на МВР каде се уапсени 4 лица осомничени за учество во терористичка организација

  Видео од акцијата на МВР каде се уапсени 4 лица осомничени за учество во терористичка организација

Министерството за внатрешни работи по спроведена сеопфатна истрага поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал

Read Full Article

Детали за атракцијата Мермерно езеро: Колку е длабоко и колкава е температурата на водата?

  Детали за атракцијата Мермерно езеро: Колку е длабоко и колкава е температурата на водата?

На само 12 километри од градот под Марковите Кули, опкружен од недопрената природа на Пелагонијата, се наоѓа селото Беловодица, а

Read Full Article

Македонско Сен Тропе на брегот од Преспанското Езеро во Преспа (ВИДЕО)

  Македонско Сен Тропе на брегот од Преспанското Езеро во Преспа (ВИДЕО)

Селото Стење се наоѓа на западниот брег на Преспанското Езеро во подножјето на планината Галичица и претставува вистинска туристичка атрација.

Read Full Article

НОВО