Македонија

 Breaking News

Уште ова ни фалеше: Македонските граѓани ќе добијат електронски идентитет

    Уште ова ни фалеше: Македонските граѓани ќе добијат електронски идентитет

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за внатрешни работи, за потребата од изработување План за воспоставување Национален електронски идентитет за секој граѓанин и го разгледа

Read Full Article

Ова нема крај: Фатена полицајка како зема митo – пoткуп на граничен премин

    Ова нема крај: Фатена полицајка како зема митo – пoткуп на граничен премин

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција – Специјализирано одделение за гонење на кривични дела сторени

Read Full Article

Детали за новиот закон: Таткото може да користи 4 месеци родителско отсуство, а мајките и натаму ќе имаат 9 месеци породилно

    Детали за новиот закон: Таткото може да користи 4 месеци родителско отсуство, а мајките и натаму ќе имаат 9 месеци породилно

Mајките и натаму ќе имаат 9 месеци породилно, а четири месеци таткото може да користи родителско отсуство. Не се намалува породилното за мајките, туку четири месеци добива и таткото, изјави

Read Full Article

3eмјотрес го cтpece Скопје, епицентарот во близина на границата со Косово и Србија

    3eмјотрес го cтpece Скопје, епицентарот во близина на границата со Косово и Србија

Како што јавуваат, Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, 06.1.2023

Read Full Article

Како на филм: Од беровско пошол во виничко и му го 3апaлил мерцедесот донесен од Швајцарија

  Како на филм: Од беровско пошол во виничко и му го 3апaлил мерцедесот донесен од Швајцарија

Источна Македонија не е мирно, жител на беровското село Митрашинци е oco мничен дека му го пот палил автомобилот на

Read Full Article

39 годишна скопјанка фатена за оперирање по дуќани низ Гостивар

  39 годишна скопјанка фатена за оперирање по дуќани низ Гостивар

Како што јавува МВР, на 04.01.2023 околу 21.30 часот на улица „Гоце Делчев“ во Гостивар, полиц иски службеници од СВР

Read Full Article

ФОТО: Проверете дали сте на листата, објавени се 69-те носители на МКарта

  ФОТО: Проверете дали сте на листата, објавени се 69-те носители на МКарта

Давањето МКарта на 69 наши граѓани во дијаспората е симболична чест и знак дека не сме ги заборавиле. Тоа е еден вид

Read Full Article

Градоначалниците ќе штедат: Од 8 јануари pестрикции за струја, темница на улиците поради големите сметки за јавно осветлување

  Градоначалниците ќе штедат: Од 8 јануари pестрикции за струја, темница на улиците поради големите сметки за јавно осветлување

Како што јавуват ТВ24, покрај реакциите на граѓаните Комуналната тарифа за јавното осветлување во Струга нема да се укине ниту

Read Full Article

Воздухот загаден: ИЈЗ им препорачува на граѓаните да не излегуваат од дома, ако живеат во Берово, Гостивар и Тетово, да останат во своите домови

  Воздухот загаден: ИЈЗ им препорачува на граѓаните да не излегуваат од дома, ако живеат во Берово, Гостивар и Тетово, да останат во своите домови

ИЈЗ – Институтот за јавно здравје им препорачува на граѓаните на Берово, Гостивар и на Тетово дека воздухот таму е

Read Full Article

Вечерва ќе нема вода на повеќе улици, Водовод и канализација објаснија зошто

  Вечерва ќе нема вода на повеќе улици, Водовод и канализација објаснија зошто

ЈП „Водовод и канализација“ информира дека поради санирање уличен дефект на ул.„Коле Неделковски” број 36, неколку улици во Општина Центар

Read Full Article
1 2 3 177

НОВО