Bpeме е за kapaнтин, само 10 помалку од вчера, 383 нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа

 Breaking News

Bpeме е за kapaнтин, само 10 помалку од вчера, 383 нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа

Bpeме е за kapaнтин, само 10 помалку од вчера, 383 нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа
October 11
18:34 2020

Како што веќе објавија од министерството за Здравство, во последните 24 часа се направени 1648 тестирања, а регистрирани се 383 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 201- Куманово 11- Штип 21- Прилеп 20- Тетово 8- Струга 5- Велес 9- Битола 12- Охрид 4- Кавадарци 7- Гостивар 6- Гевгелија 8.

Струмица 20- Крива Паланка 6- Радовиш 7- Кочани 7- Пробиштип 3- Берово 5- Валандово 4- Виница 1- Делчево 4- Свети Николе 5- Кичево 4- Ресен 2- Неготино 3.

Во болнички услови поч и нати се 7 лица, пац енти од Куманово (63г), Тетово (69г), Гевгелија (67г), Скопје (51г), Кавадарци (60г) и двајца пац иенти од Битола (60 и 79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени паци енти од:-

Скопје 43- Куманово 6- Штип 3- Тетово 10- Битола 2- Охрид 2- Кавадарци 1- Гевгелија 3- Струмица 1- Крива Паланка 3- Радовиш 4- Кочани 8- Берово 2- Валандово 3- Свети Николе 2- Кичево 2.

Досега во земјата се направени вкупно 207.891 тестирања на коронавирусот.

Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагн остицирани во нашата земја од почетокот на епи емијата изнесува 20937, бројката на оздравени пациенти е 16194, на поч ина ти е 792, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3951.

Related Articles