11 полицајци избркани од работа, против 100-тина се води постапка за настаните од 27. април во Собранието

 Breaking News

11 полицајци избркани од работа, против 100-тина се води постапка за настаните од 27. април во Собранието

11 полицајци избркани од работа, против 100-тина се води постапка за настаните од 27. април во Собранието
November 13
18:18 2017

Отказни решенија утрово им биле поделени на 11 полициски службеници за кои завршила дисциплинската постапка.

Оние за кои комисијата утврдила дека ги прекршиле правилата за работа заминуваат од МВР.

Сите кои добиле отказ се дел од стотината службеници кои беа ангажирани во македонското собрание на 27 април годинава, а за кои постои сомнеж дека не ги почитувале правилата за работа.

Од МВР кратко потврдија дека од утрово биле поделени решенија на 11 полициски службеници, без детали за тоа во кои сектор работеле и што утврдилa комисијата за секој од нив.

Помеѓу суспендираните за кои досега беше информирана јавноста беа и високи фуинкционери во министерството, како и вработени во службата за обезбедување во собранието.

Под суспензија како што минатата недела потврди министерот Спасовски беа 42ца, а против 70 се водеа дисциплински постпаки, сите вечерта биле поврзани со постапката и делувањето во зградата на македонското собрание.

Според извори на „Фокус“, решенијата за отказ биле потпишани во петокот, а денеска полицајците почнале да ги подигаат.

Според неофицијални информации отказ добил целиот кордон полицајци кои биле пред Собранието и уште неколку други и тоа за наводно непревземање мерки во момент на извршување на кривично дело.

На неодамнешниот брифинг кој министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го имаше со новинарите истакна дека засега суспендирени се 42-ца полицајци, а против 70 се водат дисциплински постапки.

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment