Што е многу, многу е: 142 нови случаи на коронавирусот за 24 часа, ова е листата на градови денеска

 Breaking News

Што е многу, многу е: 142 нови случаи на коронавирусот за 24 часа, ова е листата на градови денеска

Што е многу, многу е: 142 нови случаи на коронавирусот за 24 часа, ова е листата на градови денеска
September 11
16:57 2020

Како што пишува министерот за Здравство, Филипче, Во последните 24 часа се направени 1542 тестирања, а регистрирани се 142 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 37
Куманово 18
Дебар 1
Штип 3
Прилеп 8

Тетово 13
Струга 3
Битола 4
Гостивар 9
Струмица 4

Крива Паланка 8
Радовиш 1
Крушево 1
Кочани 5
Пробиштип 3

Македонски Брод 2
Пехчево 4
Берово 2
Валандово 1
Виница 3

Делчево 7
Кратово 1
Кичево 2
Ресен 2

Поч инати се 5 лица, пациент од Гостивар (69г), од Прилеп (84г), од Охрид (84г), од Македонски Брод (46г) и пациент од Штип (58г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 98 оздравен пациент од:

Скопје 20
Куманово 10
Штип 10
Прилеп 4
Тетово 3

Струга 11
Велес 4
Битола 3
Охрид 2
Кавадарци 4

Гостивар 6
Гевгелија 1
Струмица 1
Кочани 1
Пехчево 2

Берово 3
Виница 1
Делчево 4
Свети Николе 3
Кичево 5

Досега во земјата се направени вкупно 163.132 тестирања на коронавирусот. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епи демијата изнесува 15555, бројката на оздравени пациенти е 12994, на поч инати е 642, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1919.

Related Articles