Чудно, денеска само 11 нови случаи на коронавирусот се регистрирани за 24 часа

 Breaking News

Чудно, денеска само 11 нови случаи на коронавирусот се регистрирани за 24 часа

Чудно, денеска само 11 нови случаи на коронавирусот се регистрирани за 24 часа
August 31
21:03 2020

Понеделнички денеска како што јавуваат од Министерството за Здравство, Во последните 24 часа се направени 450 тестирања, а регистрирани се 11 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 3
Куманово 1
Тетово 1
Гостивар 1

Гевгелија 1
Крива Паланка 1
Берово 1
Виница 1
Делчево 1

Поч инати се 3 лица, пациент од Гостивар (51г), пациент од Прилеп (65г) и пациентка од Виница (78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациент од:

Скопје 44
Штип 16
Прилеп 3
Велес 2

Кавадарци 4
Гостивар 2
Гевгелија 1
Струмица 2

Кочани 2
Пробиштип 1
Македонски Брод 2
Виница 3

Свети Николе 11
Кичево 1
Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 148.269 тестирања на коронавирусот. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 14341, бројката на оздравени пациенти е 11157, на поч инати е 603, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2581.

Related Articles