Четири руски бopбени авиони од типот СУ27 и СУ24 влегле во небото над Шведска, јавува шведскиот министер

 Breaking News

Четири руски бopбени авиони од типот СУ27 и СУ24 влегле во небото над Шведска, јавува шведскиот министер

Четири руски бopбени авиони од типот СУ27 и СУ24 влегле во небото над Шведска, јавува шведскиот министер
March 03
01:12 2022

Како што јавуваат медиумите, четири руски борбени авиони денеска накратко влегле на шведска територија над Балтичко Море, соопштија шведските вооружени сили, што предизвика брза осуда од шведскиот министер за одбрана.

Два руски борбени авиони СУ27 и два СУ24 накратко влегле во шведскиот воздушен простор источно од шведскиот остров Готланд во Балтичко Море.

Cе вели во соопштението на шведските вооружени сили, и се додава дека шведските авиони ЈАС 39 Грипен биле испратени да го документираат прекршувањето.

Руското нарушување на шведскиот воздушен простор е, се разбира, целосно неприфатливо“, изјави министерот за одбрана Петер Хултквист за новинската агенција ТТ.

Тоа ќе доведе до цврст дипломатски одговор од Шведска. Шведскиот суверенитет и територија мора секогаш да се почитуваат.

Вооp pужените сили на Шведска соопштија дека ситуацијата е под контрола и дека инцидентот покажува дека подготвеноста е добра.

Во контекст на моменталната ситуација, овој настан го гледаме многу сериозно, се вели на нивната веб-страница.

Шведска во неделата соопшти дека ќе испрати вое на помош, вклучително и 5.000 проти втенковски орpужја за Украина, што е првпат од 1939 година Шведска да испраќа орpужје во земја во која има војна. ИзворМКД.мк.

Related Articles