ФОТО: Ова се сите 120 кандидати за пратеници на СДСМ и БЕСА

 Breaking News

ФОТО: Ова се сите 120 кандидати за пратеници на СДСМ и БЕСА

ФОТО: Ова се сите 120 кандидати за пратеници на СДСМ и БЕСА
March 09
21:05 2020

Веќе се познати имињата кои ќе бидат кандидати за пратеници на предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат на 12 април оваа година, кандитирани од коалицијата СДСМ и БЕСА.

Во Изборната единица 1 носител е Никола Димитров, а ќе го следи Мила Царовска. Двојката ќе ја предводи техничкиот премиер Оливер Спасовски, а ќе го следи Сања Лукаревска. Носител на ИЕ3 е генералниот секретар на партијата, Љупчо Николовски, следен од Јагода Шахпаска.

Претседателот на СДСМ ќе ја предводи ИЕ4, а ќе го следи кандидат од коалицијата. Во петката, Радмила Шекеринска ќе биде прва на листата, а зад неа Јован Митревски. Носител на ИЕ6 ќе биде лидерот на БЕСА, Билал Касами, а веднаш зад него ќе биде Фаница Николовска од СДСМ.

Hа листата се најде и Панчо Минов, кој како кандидат од ГРОМ на минатите избори во Собранието влезе преку коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ.

Во продолжение дел од амбиентот на конгресот:

Related Articles