ФОТО: Ова е ноќниот радар на МВР кој во вечер фаќа и по 208 возачи за брзо возење на територија на цела држава

 Breaking News

ФОТО: Ова е ноќниот радар на МВР кој во вечер фаќа и по 208 возачи за брзо возење на територија на цела држава

ФОТО: Ова е ноќниот радар на МВР кој во вечер фаќа и по 208 возачи за брзо возење на територија на цела држава
August 09
19:40 2022

Како што јавуваат од МВР, со т.н. ноќен радар 208 санкции за брзо возење на територија на цела држава

Во текот на изминатата вечер (08/09.08.2022) во периодот од 21.00 до 02.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови,

спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкцио нирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкцион ирани се 208 возачи.

Од нив, девет возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а четири возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

При тоа 136 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 72 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Related Articles