ФОТО: Два земјотреси ја стресија Македонија, едниот 2.5 степени, другиот 2.0 степени, најмногу почуствуван во Охрид и Струга

 Breaking News

ФОТО: Два земјотреси ја стресија Македонија, едниот 2.5 степени, другиот 2.0 степени, најмногу почуствуван во Охрид и Струга

ФОТО: Два земјотреси ја стресија Македонија, едниот 2.5 степени, другиот 2.0 степени, најмногу почуствуван во Охрид и Струга
June 09
09:29 2019

Земјотрес со јачина од 2,4 степени по Рихтер е регистриран ноќеска во 2:10 часот на четири километри западно од Охрид, информираат од Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Телеметриската сеизмолошка мрежа ноќва во 2 часот и 10 минути регистрирше земјотрес, чиј епицентар се наоѓа четири километри западно од Охрид. Неговата Рихтерова магнитуда изнесува 2.4, а беше почувствуван од населението во Охрид и околината со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, се вели во соопштението од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Според Евромедитеранскиот сеизмолошки центар земјотресите се 2.5 и 2.0 степени:

Коментари

Њуз24 се оградува од коментарите на содржините

Related Articles