ФОТО: Борисов го седнаa во полициска кола позади и го одведоа во станица

 Breaking News

ФОТО: Борисов го седнаa во полициска кола позади и го одведоа во станица

ФОТО: Борисов го седнаa во полициска кола позади и го одведоа во станица
March 17
21:26 2022

Бојко Борисов, лидерот на ГЕРБ, вечерва во полициски автомобил го напушти својот дом во градот Банкаја,  јави дописникот на МИА од Софија.

Тој беше изваден од полицаец и ќе биде предаден на Националната полициска служба на Бугарија.

Сите пратеници на ГЕРБ, поранешни министри и поддржувачи се собраа пред куќата на Борисов и се упатија кон местото каде што ќе биде испорачан поранешниот премиер на Бугарија.

Вицепремиерот на ГЕРБ Тома Биков ги повика симпатизерите на нивната партија да дојдат на протест во Софија.

Речиси три часа траеше претресот во домот на Бојко Борисов. Приведувањето е извршено во рамките на специјалната операција за злоупотреба на европските фондови, објавија локалните медиуми.

Меѓу приведените е и поранешниот бугарски министер за финансии Владислав Горанов. ИзворМИА.

Related Articles