Филипче објави: Регистрирани се 118 нови случаи на коронавирусот, а се направени 1653 тестирања

 Breaking News

Филипче објави: Регистрирани се 118 нови случаи на коронавирусот, а се направени 1653 тестирања

Филипче објави: Регистрирани се 118 нови случаи на коронавирусот, а се направени 1653 тестирања
August 20
17:16 2020

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на коронавирусот во:

Скопје 55
Куманово 12
Дебар 1
Штип 5
Прилеп 9

Тетово 6
Струга 1
Велес 2
Битола 1
Охрид 3

Кавадарци 4
Гостивар 2
Струмица 1
Крива Паланка 2
Кочани 1

Пробиштип 1
Берово 1
Виница 3
Делчево 2

Кратово 1
Свети Николе 1
Кичево 4

Поч инати се тројца пациенти од Тетово (64г), Штип (82г) и Струга (74г). Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 127 оздравени пациенти од:

Скопје 22
Куманово 11
Штип 11
Струга 37
Велес 3

Битола 6
Охрид 13
Кавадарци 11
Гостивар 1
Демир Хисар 3

Виница 4
Кичево 5

Досега во земјата се направени вкупно 132493 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епи демијата изнесува 13194, бројката на оздравени пациенти е 9752, на поч инати е 554, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2888.

Related Articles