Филипче: Во последните 24 часа се направени 2267 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи

 Breaking News

Филипче: Во последните 24 часа се направени 2267 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи

Филипче: Во последните 24 часа се направени 2267 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи
October 09
16:13 2020

Како што јавува министерот Филипче, во последните 24 часа се направени 2267 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи на ko вид- 19 во:

Скопје 178 -Куманово 18 -Дебар 1-Штип 8 -Прилеп 20 -Тетово 13 -Струга 9 -Велес 5 -Битола 13 -Охрид 7 -Кавадарци 3 -Гостивар 4 -Гевгелија 18.

Струмица 44 -Крива Паланка 7 -Радовиш 4 -Кочани 10 -Пробиштип 1 -Македонски Брод 1 -Берово 7 -Валандово 3 -Виница 2 -Делчево 1 -Свети Николе 3 -Кичево 4 -Неготино 2.

Поч и нати се 6 лица, од два па циенти од Скопје (67г. и 67г.), пац иентка од Тетово (72г.), од Битола (44г.), Струга (62г.) и Свети Николе (81г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од:

Скопје 61 -Куманово 23 -Дебар 1 -Штип 4 -Прилеп 9 -Тетово 5-Струга 2 -Велес 5 -Битола 6 -Гостивар 2 -Гевгелија 1.

Струмица 15 -Крива Паланка 2 -Радовиш 2 -Кочани 1 -Пробиштип 2 -Берово 4 -Делчево 1 -Свети Николе 3 -Кичево 5.

Досега во земјата се направени вкупно 203779 тестирања на Ко вид -19.

Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ko вид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епи дем ијата изнесува 20163, бројката на оздравени пац иенти е 16009, на поч и нати е 781, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3373. – Напиша Филипче на својата страница.

Related Articles