Уште ова фали: CAД сакаат да ја снабдат Украина со противбродски паметни pakeти

 Breaking News

Уште ова фали: CAД сакаат да ја снабдат Украина со противбродски паметни pakeти

Уште ова фали: CAД сакаат да ја снабдат Украина со противбродски паметни pakeти
May 20
19:14 2022

Како што јавуваат медиумите, американските власти размислуваат за вооружување на украинската војска со напредни противбродски ракети, објави Ројтерс.

Повикувајќи се на претставници на администрацијата на Бајден, во извештајот се вели дека Белата куќа би можела да му понуди на Киев ракети Боинг Харпун и

Поморски удари со кои ќе ја таргетираат руската црна флота, која моментално ги блокира украинските пристаништа.

Официјални лица од одбраната на Велика Британија рекоа дека околу 20 бродови на руската морнарица, вклучително и подморници, се активни во регионот.

Се вели дека официјалните лица веруваат дека оружјето може да помогне да се принудат руските бродови да се оддалечат од украинската територија и

да дозволат обновување на пратките со жито и други земјоделски производи.

Но, проектилите, кои чинат околу 1,5 милиони долари по круг и имаат дострел од 300 километри, главно се ракети базирани на море,

што значи дека Украина би можела да се соочи со тешкотии да ги истрела од брегот. ИзворСлободенПечат.

Related Articles