Утрово пак сирени во Украина, pakетиран Запорожје, а погодена е и термоцентрала во Виница

 Breaking News

Утрово пак сирени во Украина, pakетиран Запорожје, а погодена е и термоцентрала во Виница

Утрово пак сирени во Украина, pakетиран Запорожје, а погодена е и термоцентрала во Виница
October 11
09:00 2022

Утрово пак: Еден ден по разорните ра кетни напа ди во Украина, утринава во Киев и во неколку други региони се огласија сирени за воздушен напад,

објавија украинските медиуми, известувајќи дека Запорожје повторно е цел на руски раке тни нап ади,

а во Виница била погодена термоцентрала од камик ази беспилотни летала.

Регионите во кои, покрај Киев, се огласија и сирените се Запорожје, Чернихив, Виница, Одеса, Суми и Днепар, јавуваат украинските медиуми, а пренесува Спутник.

Во меѓувреме, шефот на украинската регионална во ена управа на Запорожје,

Олександр Старух, напиша на Телеграм дека руските сили истрелале рак ети врз регионалниот центар и „наменети инфраструктурни објекти“, пренесува Укринформ.

Весникот „Гардијан“ повикувајќи се на заменик министерот за надворешни работи на Украина, Емин Џепар,

пренесува дека во текот на ноќта во Запорожје биле регистрирани 15 екс плозии.

Џепар рече дека Русија синоќа истрелала најмалку 15 ракети во Запорожје, насочени кон „образовни и медицински институции и станбени згради“.

Во Виница два кам икази беспилотни летала Шахед-136 ја погодија термоелектраната Ладижин, изјави Серхиј Борзов,

шеф на тамошната регионална воена управа.

Украинските служби за итни случаи соопштија дека во вчерашните масовни руски ракетни напади низ Украина има погодени цели. ИзворПрес24.

Related Articles