Стивнува: Денес 102 нови случаи на коронавирусот, ова е листата на градовите

 Breaking News

Стивнува: Денес 102 нови случаи на коронавирусот, ова е листата на градовите

Стивнува: Денес 102 нови случаи на коронавирусот, ова е листата на градовите
July 28
12:18 2020

Како што јавуваат за денеска од Министерствот оза Здравство, во последните 24 часа се направени 1356 тестирања, а регистрирани се 102 нови случаи на коронавирусот и тоа во следниве градови:

Скопје 39 -Куманово 11 -Штип 13 -Прилеп 3 -Тетово 2 -Струга 2 -Битола 6 -Охрид 3 -Кавадарци 3 -Гостивар 8.

Радовиш 1 -Кочани 1 Демир Хисар 1 -Македонски Брод 1 -Виница 1 -Свети Николе 3 -Кичево 4.

Поч инати се 5 лица, пациент од Скопје, пациент од Кичево, пациент од Куманово, пациент од Прилеп и пациент од Штип.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 99 оздравени пациенти од:

Скопје 49 -Штип 2 -Тетово 10 -Струга 17 -Охрид 15 -Гостивар 2.

Струмица 1 -Кочани 1 -Кичево 1 -Ресен 1.

Досега во земјата се направени вкупно 97550 тестирања на коронавирусот. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на коронавирусот дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епид емијата изнесува 10315, бројката на оздравени пациенти е 5663, на поч инати е 471, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4181.

Related Articles