Спасениот Васил раскажа: За 2 минути не однесе морето, Иван се фатил за топка која ја држел цело време

 Breaking News

Спасениот Васил раскажа: За 2 минути не однесе морето, Иван се фатил за топка која ја држел цело време

Спасениот Васил раскажа: За 2 минути не однесе морето, Иван се фатил за топка која ја држел цело време
July 10
17:51 2022

Како што за медиумите раскажува Васил, за негова среќа, му пришол сурфер.

Тој не можел да му помогне, но ја известил крајбрежната стража и им ја кажал точната локација на Васил, кој потоа бил извлечен од морето.

Васил Брезовски е македонскиот турист кој прв беше спасен откако тројцата другари ги однесе струјата на плажата Мити во Посиди, Грција.

Отидовме да пливаме со моите пријатели, на место на кое тогаш немаше проблем, ниту високи бранови, ниту многу ветер.

Но, за две минути, без да сфатиме, сцената се смени.

Го загубивме вниманието на неколку минути, додека бевме во плиткото.

Но, ова беше доволно за водата да нѐ вовлече длабоко во морето.

Се обидував да останам смирен и да останам на површината на водата.

До мене беше мојот друг пријател, третиот воопшто не го видов.

Одеднаш и него го изгубив за неколку секунди – вели тој за грчкиот портал iefimerida.gr.

За негова среќа, му пришол сурфер.

Тој не можел да му помогне, но ја известил крајбрежната стража и им ја кажал точната локација на Васил, кој потоа бил извлечен од морето.

Васил се наоѓа во болницата Полигирос. Дознал дека е пронајден и Иван, и се надева да биде пронајден и третиот другар.

Тој им се заблагодари на спасувачите, на кои рече дека им го должи животот.

Тие беа многу професионални. Им го должам мојот живот и наскоро ќе се обидам да ги видам лично, да им се заблагодарам – додаде Васил.

Триесет годишниот Иван, еден од тројцата Македонци кои исчезнаа во Егејското море беше пречекан со аплауз штом стапна на копното.

Како што пишува грчкиот весник „Прототема“, Иван бил пронајден жив и здрав околу 12.30 часот, и покрај тоа што околу 19 часа се борел со брановите во морската област во Посеиди на Халкидики.

Младиот човек беше пречекан со овации од спасувачите и луѓето кои чекаа во брзата помош, додека во неколкуте зборови што ги кажа 30-годишникот напомена дека неговото спасување е најголемиот подарок за неговиот роденден.

Неговиот татко и брат се нурнаа во неговите прегратки видно олеснети што сагата е завршена, а нивниот најдраг е здрав и здраав, пишува весникот.

Како што 30-годишникот и’ рекол на градоначалничката на Касандра, Анастасија Чалкиа, која од првиот момент бeше на местото на настанот и’ го придружувaше до Здравствениот дом, тој успеал да преживее бидејќи пронашол топка која ветерот ја донел во морето, ја фатил и се држел за неа додека бродот не го забележал.

Многу сме среќни поради среќниот крај.

Момчето е во добра здравствена состојба, прилично дехидрирано, но е добро“, изјави Чалкиа за protothema.gr.

Пред малку ми кажа дека успеал да преживее благодарение на топката што ја нашол во морето. Успеал да ја држи топката цели 19 часа.

Тој е многу силно дете и е во добра форма, паметен и одлично се справуваше со себе“, нагласи таа.

Младиот човек е многу среќен што успеал повторно да стапне на копно и се чини дека е во добра здравствена состојба и покрај неговата долга авантура.

Тој, всушност, побарал од градоначалникот на Касандра да направат заедничка фотографија.

Во исто време продолжува потрагата по третото момче од Македонија кое од вчера попладне се води како исчезнато во морската област во Посеиди, Халкидики.

Од раните утрински часови на местото повторно се обиде да го лоцира хеликоптер на воздухопловните сили кој пред кратко време ја заврши истрагата, а упорно во моментов го бараат два брода на крајбрежната стража и пет приватни.

Се започнало кога тројцата Македонци за време на роденденска забава на плажа вчера доцна попладне решиле да се нурнат во морето.

Но, силниот ветер како и морските струи ги повлекле тројцата млади луѓе, така што тие не можеле да излезат на брегот и биле изгубени од видик од копно.

Еден од тројцата членови на групата, на возраст од 25 години, уште вчера беше пронајден од брод и е безбеден, додека вториот беше лоциран денес, а по третиот се уште се трага.

Некои од капачите на плажата сфатиле што се случило, но сето тоа се одвивало во неколку секунди и немале време да реагираат.

Веднаш ги известиле надлежните и алармот бил вклучен за лоцирање на тројцата млади момчиња, пишува „Прототема“.

Под координација на Единствениот координативен центар за пребарување и спасување, на местото на настанот пристигнале брод на крајбрежната стража, патролно возило, хеликоптер на воздухопловните сили, два приватни чамци и доброволци на грчкиот спасувачки тим и започнале со потрага по лицата.

Претходно, вчера 25-годишникот бил пронајден жив со помош на сурфер кој нурнал во водата и го држел додека не пристигнал бродот на крајбрежната стража.

Според информациите, здравјето на младиот човек кој бил спасен и пренесен во болница не е во опасност.

Местото е премногу опасно за тоа и локалното население никогаш не оди таму.

Имаше многу бранови и ветер и во тој момент се спојуваат струите на двете мориња и тоа е многу опасно.

Бранот ги зафати. Еден од групата беше пронајден со помош на сурфер кој влегол во морето да го бара и го држел додека бродот на крајбрежната стража не го одвел“, рече градоначалничката, нагласувајќи дека штом ќе падне темнината ќе биде многу тешко да се продолжи со потрагата. ИзворПрес24.

Related Articles