Силно невреме на Балканот, се движи кон Македонија

 Breaking News

Силно невреме на Балканот, се движи кон Македонија

Силно невреме на Балканот, се движи кон Македонија
June 23
15:05 2019

Опасни метеоролошки појави , силни врнежи, грмежи, оркански ветер и силен град го зафаќаат Балканот а најпогодени ќе бидат Хрватска, Босна и Херцеговина како и Србија и тоа уште во следните часови а невремето кај нас ќе пристигне уште утре попладне кога локално ќе биде нестабилно со пороејни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер, соопштува метеорологот Славчо Поповски.

Локално поради многу загреаната атмосфера ќе има појава на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, силни грмежи, силен ветер како и појава на град.

Невремето ќе продолжи и во деновите од следната недела кога се можни и локални поплавувања. Исто така опасност од поплави во следните часови како и утре има и во регионот односно во соседна Србија, Босна и Хрватска.

Исто така ова страшно невреме локално може да услови и град од значително поголема величина и истиот може да услови доста штети. Граѓаните се предупредуваат во случај на силни грмежи и громови ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ да не излегуваат од своите денови и да ги исклучуваат домашните апарати во случај на појава на големо невреме.

Related Articles