Се огласи Шилегов: Зошто МПЦ не го смени календарот па да го правиме Божик како цел свет

 Breaking News

Се огласи Шилегов: Зошто МПЦ не го смени календарот па да го правиме Божик како цел свет

Се огласи Шилегов: Зошто МПЦ не го смени календарот па да го правиме Божик како цел свет
December 02
19:59 2019

Скопје почна да се кити, ќе светне и новогодишната елка од петок. Винтерленд по втор пат се одржува во Скопје.

За празничната атмосфера да го опфати и православниот Божиќ Шилегов ги повика МПЦ да го променат датумот, јавува Сител.

Шилегов на прес рече дека минатата година работеле до Божик со штандови на плоштад, но после Нова Година биле празни.

Затоа, вели Шилегов дека се поставува прашањето зошто МПЦ не го промени календарот и да го славиме Божик како цел свет.

Related Articles