Се треси таванот: Први видео снимки од новите 2 cилни земјотреси во Турција, 6,4 и 5,8 степени

 Breaking News

Се треси таванот: Први видео снимки од новите 2 cилни земјотреси во Турција, 6,4 и 5,8 степени

Се треси таванот: Први видео снимки од новите 2 cилни земјотреси во Турција, 6,4 и 5,8 степени
February 20
18:20 2023

Како што јавуваат од турската сеизмолошка служба соопшти дека во 20:04 часот по локално време имало земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала, чиј епицентар бил во областа Дефне, во Хатај.

Додаваат дека во 20 часот и 7 минути се случил уште еден последователен потрес со јачина од 5,8 степени, чиј епицентар бил областа Самандаг, во Хатај.

Новинарката на Си-Ен-Ен Турк, Бусе Девирен со солзи го опиша земјотресот.

Земјата ни се лизгаше од под нозете. Се тресевме неверојатно.

Беше неверојатно голем земјотрес. Не беше како последователни потреси“, рече таа.

ЕМСЦ известува дека земјотресот бил почувствуван во Турција, Либан, Сирија, Кипар и Израел.

Related Articles