Само 85 нови случаи на коронавирусот денеска, ова се градовите за денес

 Breaking News

Само 85 нови случаи на коронавирусот денеска, ова се градовите за денес

Само 85 нови случаи на коронавирусот денеска, ова се градовите за денес
August 09
17:23 2020

Како за викенд недела, само 85 нови случаи на коронавирусот, а и нема троцифрена бројка денес. Во последните 24 часа се направени 1188 тестирања, а регистрирани се 85 нови случаи и тоа во следниве градови:

Скопје 32
Куманово 9
Дебар 3
Штип 9
Прилеп 1

Тетово 1
Велес 2
Битола 4
Кавадарци 6
Гостивар 7

Струмица 1
Кочани 1
Демир Хисар 1
Bиница 1
Кичево 7

Поч инати се 4 лица, два пациенти од Скопје, пациент од Дебар, и пациентка од Штип.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 42 оздравени пациенти од:

Скопје 1
Тетово 13
Велес 2
Битола 3
Демир Хисар 2

Делчево 1
Свети Николе 13
Кичево 7

Досега во земјата се направени вкупно 114807 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епи демијата изнесува 11839, бројката на оздравени пациенти е 7664, на поч инати е 527, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3648.

Related Articles